Ana Sayfa
İdarecilerimiz
Müftülüğümüz
Camilerimiz
Kur'an Kurslarımız
Teşkilatımız
Kur'an-ı Kerim
Kutlu Doğum

Ziyaretçi Defteri

İLÇE MÜFTÜMÜZ
Durmuş Ali ÇETMİ
Mesaj gönder Mesaj gönder
Camiler ve Din Görevlileri Haftası 2014
Üye Girişi
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Kurumsal Linkler
Hac Genel Müdürlüğü Hac Genel Müdürlüğü
Ehys Ehys
İkys İkys
Dhys Dhys
Dini Soru Sor Dini Soru Sor
Diyanet Hutbeleri Diyanet Hutbeleri
Cuma Hutbesi
İLİ : GENEL
TARİH : 24/10/2014

HİCRET: FITRATA YAPILAN YOLCULUK
Muhterem Kardeşlerim!
Cumanız mübarek olsun.
Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “İman edenler, hicret edenler, Allah yolunda cihad edenler, şüphesiz bunlar Allah’ın rahmetini umarlar. Allah çok bağışlayan ve merhamet edendir.”
Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de şöyle buyurmaktadır: “Müslüman, elinden ve dilinden diğer müslümanların emin oldukları kimsedir. Muhacir ise Allah’ın yasakladığı şeyleri terk edendir.”
Kardeşlerim!
Allah’ın izni ile yarın bir kez daha Muharrem ayına kavuşacak olmanın ve yeni bir hicri yıla girmenin heyecanını yaşamaktayız. Hz. Adem ve Havva ebeveynimizin cennetten yeryüzüne adım atışlarıyla başladı insanlığın ilk hicret hikayesi. İnsanlığın imtihana tabi tutuluşunun yanı sıra yeryüzünü imar etmek, güzel olan alemi daha da yaşanır hale getirmekti bu hicretin hikmeti.
Ardından pek çok hicret bunu takip etti. Kâh bir gemi ile tufanlara karşı duruldu; kâh dağlardan aşıldı, çöllerden, denizlerden geçildi. Kâh Kabe-i Muazzama oldu hicretin semeresi; kâh Yesrib’in Medineleşmesi, medeniyet güneşinin oradan ışıldaması. Kâh fedakârlığın ve vefakârlığın adı oldu hicret, kâh ensar-muhacir kardeşliğinin ve dostluğun tadı.
Kıymetli Müminler!
“Fetihten sonra hicret yoktur.” buyuran Efendimiz, kıyamete dek ümmetin asıl hicretinin Allah’ın yasak kıldığı şeylerden uzak durmakla gerçekleşeceğini haber veriyordu.
O halde Kardeşlerim, hicret; her şeyden önce Allah ve Resulüne gönülden bağlılığın, sadakat ve teslimiyetin ifadesidir. Hicret; bâtıldan, boş şeylerden, ömrü israf eden her türlü arzu ve istekten uzaklaşarak hakka, hakikate, ahlak ve irfana teslim oluşun ifadesidir.
Hicret, bir mekandan diğerine yapılan yolculuk değildir sadece. Hicret, maddeden manaya, fenadan bekaya yürüyebilmek, Yüce Mevlâ’nın yarattığı tertemiz fıtratımızı muhafaza edebilmektir. Şirkten, küfürden, nifaktan uzaklaşıp, iman ehli olabilmektir. Hicret; fâni dünyanın çekiciliğine kanmamaktır. Nefsin heva ve arzularının tuzağına düşmemek, ulvi duygu ve gayeleri, gelip geçici heves ve tutkulara feda etmemektir.
Bir ömür boyu helallerle hemhal olup, haramlardan uzak durabilmektir hicret. Durgun suların çabuk kirlendiğini unutmadan her daim hayra doğru akış içinde olmak, Hakkın rızasını tahsil istikametinde koşmaktır hicret.
Kardeşlerim!
Yarın Muharremi idrak edeceğiz, birbirimizle tebrikleşeceğiz. Ancak hicret ruhunu yüreğimizde yaşamadıkça, kardeşlik iklimini yeryüzüne yaymadıkça, kötülükleri terk edip iyiliklere seyr-u sefer eylemedikçe gerçek manada hicreti yaşamış olur muyuz? Şerre kilit hayra anahtar olmadıkça, fitne ve fesada “dur” demedikçe, zalimin ve zulmün karşısında olup hakkın ve adaletin yanında yer almadıkça gelip geçen Muharremlerin, yitip giden ayların, günlerin anlamı olur mu ki?
1436 yıl önce hüznü mutluluğa, bedeviliği medeniliğe dönüştüren hicretin, bugünün bedevileşen dimağlarını ilim pınarlarıyla, çölleşen yüreklerini merhamet ve muhabbet yağmurlarıyla yıkamasına insanlık olarak ne kadar da muhtacız değil mi?
Bugün hepimiz Nuh’un gemisindeyiz. Kurtuluş ve selametimiz ömür gemimizi tevhid rotasında yüzdürebilmemize bağlıdır. Lakin gemi su almaya başlarsa, nasıl baş edebiliriz modern çağın türlü biçimde tezahür eden tufanlarıyla?
Kardeşlerim!
O halde gelin bugün bu kutlu mekanda, bu mübarek saatte Allah ile misakımızı, Resulullah ile biatımızı yenileyerek, hep birlikte günahlardan hayırlara hicrete, hakiki bir muhacir olmaya söz verelim. Efendimizin hicreti Müslümanlar için nasıl milat olmuş ise biz de bugünü salih ve sadık kul olmak, muhacir ve ensar kardeşliğini aramızda yeniden kurmak ve ilahi rahmeti tecelli ettirecek hicretlere koyulmak adına milat edelim. Gönül yesribimiz, İslam’ın nuruyla erdemi, ahlakı, insaniyeti temsil eden tenvir edilmiş Medine olsun.
Aziz Kardeşlerim!
Gelin Hz. İbrahim gibi her daim Rabbimize olsun yönelişimiz, hicretimiz. Gelin haramlardan, yanlışlardan, gayr-i meşru duygu ve davranışlardan helal ve tertemiz bir hayata Hz. Lût misali hicret edelim. Ardımıza bakmayalım, asla geri dönmeyelim.
Farklı ırk, dil ve renkte yaratılmışlığımızı Allah’ın ayeti olarak görelim. Gelin tüm ırkçılığı, mezhepçiliği kaldırıp atarak birlik ve kardeşliğe hicret edelim.
Gelin her türlü zulmü, kötülüğü, husumeti ayaklar altına alıp adalete, iyiliğe, merhamete ve muhabbete hicret edelim.
Gelin şiddeti, vandalizmi, yakıp yıkmayı terk edelim de yeryüzünü imar etmeye, harabeleri mamur etmeye hicret edelim.
Gelin saldırmayı, yıldırmayı, öldürmeyi bir an önce bırakıp, yaşanan bunca dehşet ve vahşet karşısında yangın yerine dönen yüreklerin ateşini söndürmeye, öksüzlerin, yetimlerin yüzünü güldürmeye, mahzun gönülleri şâd etmeye hicret edelim.
Kardeşlerim!
Cennetten yeryüzüne adım atışımızla başlayan hicret hikayemizin, dünyayı cennete dönüştürecek bir gayret ve ihlasın mükafatı olarak cennette hitama ermesi dualarımla hicri yeni yılınızı kutluyorum. Yeni yılın, İslam ve insanlık aleminin huzur ve selametine vesile olmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz ediyorum.


Bakara, 2/218.
Buhârî, İmân, 4.
Dârimî, Siyer, 69.
Ankebût, 29/26.
Hûd, 11/81.
Rûm, 30/22.

                                                                Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel MüdürlüğüVaaz ve İrşat
2014 Yılı IV. Dönem Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı IV. Dönem Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı IV. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı IV. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı
HUTBELER
2011 YILI HUTBELERİ 2011 YILI HUTBELERİ
2012 YILI HUTBELERİ 2012 YILI HUTBELERİ
2013 YILI HUTBELERİ 2013 YILI HUTBELERİ
2014 YILI HUTBELERİ 2014 YILI HUTBELERİ
Ziyaretçi
Bugün  Toplam 
 Tekil 50562 
 Online
 IP 54.82.82.201 
Hava Durumu
ISPARTA Hava Durumu
Arşiv
2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm
2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm
Haber Arşivi Haber Arşivi
Yeni Hutbe

Yeni Hutbe

Gazze'ye Yardım

Gazze
AŞR-I ŞERİFLER Aşr-ı ŞeriflerKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz
Son Eklenen
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Popüler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Diyanet Aylık Dergiden Seçmeler
"İslam, Sanat ve Estetik" Prof. Dr. Mehmet Görmez Kasım 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Ocak 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Aralık 2012
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Eylül 2012
BAŞYAZI Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ
Tarihi Camilerimiz
Feyzullah Paşa Camii Kurşunlu Camii
Ertokuş Medresesi
Ertokuş Medresesi


Yararlı Linkler

E-Bordro

Resmi Gazete

E-Mevzuat

S.Güvenlik K.

Kaymakamlık

Atatürk Köşesi
Köşe Yazıları
Bayram Mesajı
KURBAN İBADETİ KURBAN İBADETİ
Kutlu Doğum Haftası 2014
Canlı Yayın
Yararlı Linkler
Bağlantılar
Kur'an Kursu Kitapları
Arama
  
 Site içi    Google