Ana Sayfa
İdarecilerimiz
Müftülüğümüz
Camilerimiz
Kur'an Kurslarımız
Teşkilatımız
Kur'an-ı Kerim
Kutlu Doğum

Ziyaretçi Defteri

İLÇE MÜFTÜMÜZ
Durmuş Ali ÇETMİ
Mesaj gönder Mesaj gönder
Camiler ve Din Görevlileri Haftası 2014
Üye Girişi
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Kurumsal Linkler
Hac Genel Müdürlüğü Hac Genel Müdürlüğü
Ehys Ehys
İkys İkys
Dhys Dhys
Dini Soru Sor Dini Soru Sor
Diyanet Hutbeleri Diyanet Hutbeleri
Cuma Hutbesi
İLİ         : GENEL
TARİH    : 12/12/2014
MUSİBETLERE SABIR, MÜMİNCE BİR TAVIRDIR
Değerli Kardeşlerim!
Allah Resûlü (s.a.s), bir gün Medine sokaklarında bazı sahâbîlerle birlikte yürüyordu. Kabristanın yanından geçerken, çocuğunun kabri başında feryat figan eden bir kadına rastladı. Evlât acısına yüreği dayanamayan kadıncağızın bu hâlini gören Efendimiz ona, “Allah’tan sakın ve sabret!” dedi. Kederinden bunu söyleyenin Peygamber olduğunu fark edemeyen kadın, “Benim başıma gelen senin başına gelmedi de böyle konuşuyorsun!” dedi. Bir müddet sonra kadına onun, Allah’ın Resûlü olduğu söylenince, bu kederli anne söylediği sözden dolayı pişmanlık hissetti. Özür beyanında bulunmak üzere Rahmet Elçisi’nin kapısına geldi ve “(Kusurumu bağışla) Allah’ın elçisi olduğunu bilemedim.” dedi. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.s), ona şu karşılığı verdi: “Sabır, musibet ilk başa geldiği anda ortaya konulan tavırdır.”
Kardeşlerim!
Aslında bir beşer olan Peygamberimizin de başına benzer musibetler gelmişti. Biricik oğlu İbrahim, henüz on sekiz aylıkken hayata gözlerini yummuştu. Bu acı olay karşısında bir baba olarak o da gözyaşlarını tutamamıştı. Ölenlerin ardından yaka paça dövünerek ağlamayı kesinlikle yasaklayan Rahmet Elçisi, oğlu için ağlamasına şaşıranlara şu cevabı vermişti: “Akan bu gözyaşları merhamettendir. Göz ağlar, kalp hüzünlenir. Ama biz ancak Rabbimizin razı olacağı şeyleri söyleriz.”
Kıymetli Kardeşlerim!
Her canlının mutlaka tadacağı bir gerçektir ölüm. Dünyaya veda edip gidenin sevenleri açısından son derece elim olan bu olay, büyük de bir musibettir aynı zamanda. Bununla birlikte insanoğlunu saran sıkıntılar ölümle sınırlı da değildir. Ruhsal, fiziksel ve ekonomik sıkıntılar, kaza ve felaketler, hastalık ve geçimsizlikler, takatimizi zorlayan çeşitli hâdiselerdir. Aslında olumsuz gibi görünen bu durumlar hemen her birimiz için sabır ve imtihan vesilesidir. “İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece ‘iman ettik’ demekle bırakılacaklarını mı sandılar?” ayeti, mü’minlerin hayatta meşakkat ve sıkıntılara her an hazırlıklı olmaları gerektiğine vurgu yapmaktadır.
Kardeşlerim!
İnsanlık tarihinde en çetin imtihanlara peygamberler tâbi tutuldu. Yüce Rabbimiz, Hz. Âdem’i cennetteki yasak ağaçla sınadı ve akabinde yeryüzüne gönderdi. İbrahim Peygamber, ateşe atılmak ve biricik evladını kurban etmekle sınandı ve neticede Halilullah payesini kazandı. Yakup Peygamber, evladı Yusuf’un hasretiyle gözlerini kaybetti. Yusuf (a.s), sultanlığa giden yolda karanlık kuyudan ve zindandan geçti. Eyyûb Peygamber, yaraları bütün bedenini saran bir hastalığa tutuldu ve Rabbine sığındı. Hz. Musa, Firavun’un zulmünü yok etme mücadelesinde zorlu yolları aştı. Babasız olarak dünyaya gelen İsa (a.s), inkarcıların ayıplamalarına ve öldürme teşebbüslerine maruz kaldı. Habibullah Muhammed Mustafa (s.a.s), Hakk yolda evinden, yurdundan ve sevdiklerinden oldu. Bir beşer olarak en zor imtihanlardan geçti. O, bizzat yaşadığı musibetler karşısında sabrın, metanetin ve mümince duruşun nasıl olması gerektiğini bizlere gösterdi. Üzüntü ve kederi sükûnet ve vakar ile karşılamayı tavsiye etti. Acımız gözyaşına dönüşse de gözyaşımızın isyana dönüşmemesi gerektiğini anlattı. Yüreğimiz, acının kıskacında ezilse de, belimiz zahmet yüküyle bükülse de, dilimizden bizi bu imtihan dünyasına gönderen Rabbimize karşı en ufak bir isyanın dökülmemesi gerektiğini hatırlattı.
Kardeşlerim!
Allah Resûlü’nü hayatına model olarak seçen bizler, imtihanın ne zaman ve ne şekilde geleceğini bilemediğimizden, “Hanginizin daha güzel işler yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratan O’dur.” ayetinin bilinciyle hareket ederiz. Bununla beraber, “Biz Allah’a aidiz ve yine O’na döneceğiz. Allah’ım! Sıkıntılarımın mükâfatını senden bekliyorum, bunun karşılığını bana ihsan et, benim için onu daha hayırlısıyla değiştir.” diye gönülden dua ederiz.
Kardeşlerim!
Mümin olmak, nimetlere erişince Allah’a şükretmektir. Mümin olmak, sıkıntı ve meşakkatle karşılaşınca isyana sürüklenmeden sabır ve metanetle Allah’a teslim olmaktır. Mümin olmak, acıyı isyana değil, kazanıma dönüştürebilmektir. Mümin olmak, can sıkıcı bir durum karşısında soğukkanlılığı ve feraseti elden bırakmamaktır. Mü’min olmak, “Sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!” ayetindeki “müjdelenenler” den olabilmek için çaba sarf etmektir.
Kardeşlerim!
Hayatımızın her aşamasında Allah’a hamd edebilen kullardan olmak için gayret gösterelim ve Efendimizin şu güzel tasvirine lâyık olmanın bilinciyle hareket edelim:
“Müminin durumu ne ilginçtir! Her hâli kendisi için hayırlıdır. Bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına sevinecek bir hâl geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı gelecek olursa ona da sabreder; onun için bu da hayır olur.”


Buhârî, Cenâiz, 31.
Buhârî, Cenâiz, 43.
Ankebut, 29/2.
Mülk 67/2.
Ebû Dâvud, Cenâiz, 22.
Bakara, 2/155.
Müslim, Zühd ve rekâik, 64.
                                                                Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Vaaz ve İrşat
2014 Yılı IV. Dönem Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı IV. Dönem Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı IV. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı IV. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı
HUTBELER
2011 YILI HUTBELERİ 2011 YILI HUTBELERİ
2012 YILI HUTBELERİ 2012 YILI HUTBELERİ
2013 YILI HUTBELERİ 2013 YILI HUTBELERİ
2014 YILI HUTBELERİ 2014 YILI HUTBELERİ
2015 YILI HUTBELERİ 2015 YILI HUTBELERİ
Ziyaretçi
Bugün  Toplam 
 Tekil 19  54167 
 Online
 IP 54.197.65.82 
Hava Durumu
ISPARTA Hava Durumu
Arşiv
2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm
2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm
Haber Arşivi Haber Arşivi
Yeni Hutbe

Yeni Hutbe

Gazze'ye Yardım

Gazze
AŞR-I ŞERİFLER Aşr-ı ŞeriflerKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz
Son Eklenen
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Popüler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Diyanet Aylık Dergiden Seçmeler
"İslam, Sanat ve Estetik" Prof. Dr. Mehmet Görmez Kasım 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Ocak 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Aralık 2012
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Eylül 2012
BAŞYAZI Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ
Tarihi Camilerimiz
Feyzullah Paşa Camii Kurşunlu Camii
Ertokuş Medresesi
Ertokuş Medresesi


Yararlı Linkler

E-Bordro

Resmi Gazete

E-Mevzuat

S.Güvenlik K.

Kaymakamlık

Atatürk Köşesi
Köşe Yazıları
Bayram Mesajı
GÜÇLÜ, ÖFKESİNE HAKİM OLANDIR. GÜÇLÜ, ÖFKESİNE HAKİM OLANDIR.
Kutlu Doğum Haftası 2014
Canlı Yayın
Yararlı Linkler
Bağlantılar
Kur'an Kursu Kitapları
Arama
  
 Site içi    Google