Ana Sayfa
İdarecilerimiz
Müftülüğümüz
Camilerimiz
Kur'an Kurslarımız
Teşkilatımız
Kur'an-ı Kerim
Kutlu Doğum

Ziyaretçi Defteri

İlçe Müftüsü
Ömer Faruk ARISOY
Ramazan 2014
Üye Girişi
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Kurumsal Linkler
Hac Genel Müdürlüğü Hac Genel Müdürlüğü
Ehys Ehys
İkys İkys
Dhys Dhys
Dini Soru Sor Dini Soru Sor
Diyanet Hutbeleri Diyanet Hutbeleri
Cuma Hutbesi
İLİ: GENEL
TARİH: 25/07/2014

RAMAZAN MUHASEBESİ
Aziz Kardeşlerim!
Okuduğum ayeti kerimede Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.”
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de “Allah katında amellerin en makbulü hangisidir? sorusuna “Az da olsa devamlı olandır” cevabını vermiştir.
Kardeşlerim!
Bundan tam 28 gün önce hepimiz, Ramazan-ı şerifin gelmesiyle heyecanlanmış, onu neşe ile karşılamıştık. Oruca, iftara, sahura, teravihe, mukabeleye kavuşmanın tarifsiz sevincine gark olmuştuk. Bugünlerde ise o bereketli misafirden ayrılık vaktimizin yaklaşması, kalplerimizi mahzun bırakıyor. On bir ay beklediğimiz misafiri uğurladığımız bu günlerde yüreklerimize ayrılık acısı düştü. Ancak bayrama ermenin sevinciyle de teselli buluyoruz.
Bu düşünce ve hissiyat içinde olduğumuz Ramazan ayının şu son günlerinde gelin hep birlikte kendimizi bir muhasebeden geçirelim:
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in beyanı ile evveli rahmet olan bu ayda, rahmet-i Rahmana vesile olacak, kalplerimizi merhamet-i ilahi ile buluşturacak salih ameller işleyebildik mi? Açın halinden anlayıp, karnını doyurabildik mi? Yetimin başını okşayıp, dertliye derman olmak için koşabildik mi? Yalnızlığın girdabına düşmüş, kendinden ve insanlıktan ümidini kesmiş kimsesizlere kimse olabildik mi?
Ortası mağfiret olan bu ayda, en halis tövbe ve istiğfarlarla “Tevvab, Gaffar, Settar” olanın dergâhına iltica eyleyebildik mi? Günahlarla, isyanlarla kirlenen ellerimizi, dillerimizi, gözlerimizi ve gönüllerimizi Allah’ın af ve mağfiretiyle yıkayabildik mi? Affedenlerin affolunacağının idraki ile küslükleri bitirip, dargınlıklara son verebildik mi? Sonu cehennem azabından kurtuluş olan bu ayda, cehalet ateşini; ilim ve hikmet, düşmanlık ateşini; kardeşlik ve muhabbet, zulmet ateşini; adalet ve merhametle söndürmek için can-ı gönülden çaba ve gayret gösterebildik mi? Hayatımız adına Rabbimizi hoşnut edecek, Resulullah ile biatimizi perçinleyecek, bizi cehennemden azat edip, cennete eriştirecek bir kararlılığı ortaya koyabildik mi? Ramazan ayını değerli kılan Kur’an-ı Kerim’e hak ettiği değeri verebildik mi? Cahiliyye çağının karanlıklarını ilim ve irfanla aydınlatan bu Kitabın bizim de yolumuzu aydınlatmasına izin verdik mi?
Kardeşlerim!
Üzülerek ifade edelim ki; hükmü kıyamete dek baki kalacak Yüce Kitap’la aramızdaki bağımız gün geçtikçe zayıfladı. Kur’an’ın yasakladığı birçok husus Müslümanlardan da sadır olmaya başladı. Kibir, gösteriş, israf, yalancılık, tembellik, bencillik, haksızlık, bozgunculuk, ihanet, cana kıyma ve diğerleri…
Üstünlüğün yalnızca takvada olduğunu söylememize rağmen mal ve mülkü, şan ve şöhreti, makam ve mevkii övünç vesilesi yapıp kibre kapıldık. İbadetlerimize riya bulaştırdık. Bir lokma ekmeğe, bir yudum suya muhtaç insanlar varken Allah’ın bize bahşettiği nimetleri hoyratça kullandık. Bencilliğimizin esiri olduk. Hak ve hukuka riayet yalnızca dilimizde kaldı. Bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmeye bedel olduğunu bildiğimiz halde kan dökmekten kaçınmadık. Kısaca Allah nezdinde bizatihi kıymetli olan insanın kadrini bilemez hale geldik.
Kardeşlerim!
İşte, Ramazan unuttuğumuz bütün Kur’anî değerleri bizlere yeniden hatırlattı. Öyleyse geliniz! Hitama ermek üzere olan Ramazan ayını, yeniden kavuşabilmek arzusuyla uğurlarken, Ramazanın manevi ikliminin bize kazandırdığı tüm bu değerlerimizi muhafaza edelim. Zira toprağın suya ihtiyacı misali bizim de Kur’an’ın değerlerine ihtiyacımız var. Kararmaya yüz tutan kalplerimizi onunla huzura kavuşturalım. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bize bıraktığı sorumluluğu ağır olan bu emanete sımsıkı sarılalım. Onu bir kenara itmek yerine hayatımızın merkezine alalım. Onun rehberliğinden bir an olsun ayrılmayalım. Rabbimizin “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın.” emrine kulak verelim. Hakikatin bizzat kendisi, insanlığın kurtuluş vesilesi olan ve bize bizi en iyi şekilde anlatan Kitabımızla kendimizi yeniden inşa edip hayat bulalım.
Geliniz! Cennete giden yolumuzda önümüze çıkan sarp yokuşları aşabilmek için maddi, manevi her çeşit tutsaklıktan kardeşlerimizi kurtarmaya, yetime kucak açmaya, yoksulu doyurmaya gayret edelim.
Değerli Kardeşlerim!
Bu mübarek günler, Efendimizin cömertliğinin esen rüzgârları kıskandıracak derecede zirveye çıktığı günlerdir. Öyleyse bizler de bu günlerde malın haramdan, gönlün mal tutkusundan arındırılması olan zekâtlarımızı, var oluşumuzun sadakası olan fitrelerimizi, sadakatimizin göstergesi olan sadakalarımızı Rabbimizin muhabbetini kazanmak ve O’na yaklaşmak iştiyakıyla verelim. Arınma ve yücelme vesilesi olan Sadaka-i fıtırlarımızın, Bayram namazına kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının vacip olduğunu unutmayalım. Bilelim ki sadakalarımız, kıyamet günü altında serinleyeceğimiz gölgeliklerimiz olacaktır.
Kıymetli Kardeşlerim!
Bir taraftan arınmış, korunmuş, bol ecir kazanmış olma ümidi, diğer taraftan bir sonraki Ramazan’a yetişememe endişesi ile elvada şehr-i Ramazan nağmeleriyle uğurladığımız Ramazan’da kazandıklarımızı koruyalım.
Ya Rab! Bu günler hürmetine, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşının durmasını, bütün kardeşlerimizin bayrama huzur ve güven içerisinde ulaşmasını naip eyle.
“Allah’ım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana en güzel şekilde ibadet etmek için bize yardım eyle”
“Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affeyle”

İnşirah, 94/7-8.
Müslim, Salâtü’l Müsafîrîn, 216.
Bakara, 2/277.
İbn-i Hanbel, IV, 233.
Ebû Dâvûd, Vitir, 26.
Tirmizî, Deavât, 85.
                                                                            Hazırlayan: Diyanet İşleri Başkanlığı

Vaaz ve İrşat
2014 Yılı Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı II. Dönem Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı II. Dönem Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı II. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı II. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı
HUTBELER
2011 YILI HUTBELERİ 2011 YILI HUTBELERİ
2012 YILI HUTBELERİ 2012 YILI HUTBELERİ
2013 YILI HUTBELERİ 2013 YILI HUTBELERİ
2014 YILI HUTBELERİ 2014 YILI HUTBELERİ
Ziyaretçi
Bugün  Toplam 
 Tekil 25  45340 
 Online
 IP 54.235.16.159 
Hava Durumu
ISPARTA Hava Durumu
Arşiv
2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm
2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm
Haber Arşivi Haber Arşivi
Yeni Hutbe

Yeni Hutbe

Gazze'ye Yardım

Gazze
AŞR-I ŞERİFLER Aşr-ı ŞeriflerKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz
Son Eklenen
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Popüler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Türkiye Diyanet Vakfı Bağış
Ertokuş Medresesi

Diyanet Aylık Dergiden Seçmeler
"İslam, Sanat ve Estetik" Prof. Dr. Mehmet Görmez Kasım 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Ocak 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Aralık 2012
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Eylül 2012
BAŞYAZI Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ
Tarihi Camilerimiz
Feyzullah Paşa Camii Kurşunlu Camii
Ertokuş Medresesi
Ertokuş Medresesi


Yararlı Linkler

E-Bordro

Resmi Gazete

E-Mevzuat

S.Güvenlik K.

Kaymakamlık

Atatürk Köşesi
Köşe Yazıları
KONUŞMA ADABI
Kutlu Misafir Ramazan Ayı Kutlu Misafir Ramazan Ayı
Kutlu Doğum Haftası 2014
Canlı Yayın
Yararlı Linkler
Bağlantılar
Kur'an Kursu Kitapları
Arama
  
 Site içi    Google