Ana Sayfa
İdarecilerimiz
Müftülüğümüz
Camilerimiz
Kur'an Kurslarımız
Teşkilatımız
Kur'an-ı Kerim
Kutlu Doğum

Ziyaretçi Defteri

İlçe Müftüsü
Ömer Faruk ARISOY
Ramazan 2014
Üye Girişi
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Kurumsal Linkler
Hac Genel Müdürlüğü Hac Genel Müdürlüğü
Ehys Ehys
İkys İkys
Dhys Dhys
Dini Soru Sor Dini Soru Sor
Diyanet Hutbeleri Diyanet Hutbeleri
Cuma Hutbesi
İL : TÜRKİYE GENELİ
TARİH : 11.07.2014

KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLABİLMEK
Muhterem Kardeşlerim!
Günümüzde bencillik, bireysellik, dünyevileşme ve nemelazımcılık gibi olumsuzluklar insanoğlunu adeta esir almış durumdadır. Bu olumsuzluklar, insanı yalnızlaştırmış ve ona büyük kayıplar, yoksunluklar yaşatmıştır. Çağımızın en büyük kaybı, pek çok insanın hazzı peşinde koşarken, yaratılış hikmeti ve gayesini, hayatın anlamını unutmasıdır. Günümüzün en önemli sorunu, her türlü imkana sahip olduğu halde insanın gittikçe yalnızlaşmasıdır. Yalnızlaşmak, milyonlarca insanın içinde yapayalnız kalmaktır. Yalnızlaşmak, çevreye duyarsızlaşmak, kardeşin derdiyle hemhal olamamaktır. Yalnızlaşmak, mahrumiyet ve yoksullaşmaktır. Asıl yoksulluk da, maddi imkanlardan değil, sıcacık dostluklardan yoksun olmaktır.
Kardeşlerim!
Ne acıdır ki, günümüzde aynı evi, ortamı paylaştıklarımızla iletişim kuramaz hale geldik. Ellerde tabletler, akıllı telefonlar... Ekran karşısında suskunca geçirilen uzun saatler... İletişim çağında iletişim kurmadan geçen bir hayata şahit oluyoruz. Hayal dünyasında mutluluk arayan teknoloji bağımlısı nice modern yalnızlarımız var. Bu Ramazanda candan sevgiye muhtaç bu kardeşlerimizi de hatırlamalıyız. Ailemizden başlayarak her yalnızla iletişim kurmalıyız.
Aziz Kardeşlerim!
Şiddetten, savaştan, ölümden kaçarken evinden ayrı düşmüş milyonlarca kardeşimiz var. Suriye’den ülkemize gelen bir milyonu aşkın mülteci bulunmaktadır. Onlar bizim muhacirlerimizdir. Bize düşen onlara ensar olmak, gönül kapılarımızı açıp, el uzatmaktır. Zira Müslümanın ahlakı, kimseyi kimsesiz bırakmamak, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını gidermektir.
Kardeşlerim!
Büyükşehirlerimizde üç binin üzerinde evladımız kimsesiz olarak sokaklarda yaşamaktadır. Bu yavrularımız sıcacık bir yuvaya, ilgiye, bir şefkat eline hasrettir. Gün, kimsesizlerin kimsesi, sessizlerin sesi olma günüdür. Gün, sokaklarda yatıp kalkan evlatlarımıza kol-kanat germe günüdür. Müslüman bir toplumda sokakta çocuk kalmamalıdır. İşte Ramazan, bu çocuklarımıza sahip çıkmak, onları topluma kazandırmak için bir başlangıca vesile olmalıdır.
Kardeşlerim!
Günümüze kadar İslam toplumlarında görülmemiş huzurevlerinde kalan yaşlılarımız var. Şu an ülkemizde yirmi binin üzerinde büyüğümüz yalnızlığa terk edilmiş durumdadır. Eli öpülesi büyüklerimizin gönderildiği o mekanlara aslında huzurevi diyemeyiz. Evlat hasreti içerisinde, torunlarını kucaklayamadan yalnızlığa mahkum edilenlere sahip çıkmalıyız. “Büyüklerimize saygı, küçüklerimize sevgi ve şefkat göstermeyen bizden değildir.” diyen bir peygamberin ümmeti olduğumuzu asla unutmamalıyız.
Kıymetli Kardeşlerim!
Şiddetin, savaşın, açlığın sardığı ülkelerde çok sayıda çocuk yetim kalmaktadır. Dünya üzerinde binlerce çocuk her gün dilenci şebekeleri, organ mafyası gibi karanlık odakların ağına düşmektedir. Bununla beraber boşanmaların artması, ailelerin parçalanması, öksüz ve yetimlerin sayısını artırmaktadır. Şu an dünya üzerinde üç yüz milyon civarında yetim bulunmaktadır. Ülkemizde, çocuk yuvası, çocuk evi, sevgi evi ve yetiştirme yurtlarında günümüz itibariyle yaklaşık on iki bin yavrumuz kalmaktadır. Diğer yandan Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), “Ben ve yetime kol kanat geren kimse cennette yan yana olacağız.” “Müslümanlar arasında kim bir yetimi yiyecek ve içeceğini üstlenecek şekilde sahiplenirse Allah onu mutlaka cennete koyar. buyurmaktadır. Bu nebevi müjdeyi yeniden düşünerek bu Ramazanda hep birlikte yetimlere sahip çıkmalıyız. Sıcak bir yuva özlemi çeken yavrularımızı bağrımıza basarak onlara şefkatli bir anne kucağı olmalıyız. Hayatlarının baharında hayatın yükünü sırtlamış bu minik bedenlere destek olmalıyız. Onlara manevi yalnızlıklarını unutturmalıyız.
Kardeşlerim!
Bizler, henüz dünyaya gelmeden yetim, 6 yaşında iken de öksüz kalan ve Yüce Rabbimizin “O, seni yetim bulup barındırmadı mı?... Öyleyse sakın yetimi ezme!” hitabına muhatap olan Gönüller Sultanı Efendimizin ümmetiyiz. Unutmayalım ki Rahmet Peygamberi hayatı boyunca hep yetimleri, öksüzleri, kimsesizleri gözetmiş ve korumuştur. Efendimiz (s.a.s), yetimi itip kakan, ona hor davrananları ise şöyle uyarmıştır: “Evlerin en hayırlısı, içinde kendisine iyi bakılan bir yetimin bulunduğu evdir. Evlerin en kötüsü ise kendisine iyi davranılmayan bir yetimin bulunduğu evdir.”
Kardeşlerim!
Yetimler, öksüzler ümmetin Enes’i, Beşir’i, Abdullah’ıdır. Yetimler-kimsesizler, bizler için bir yük değil bir bereket vesilesidir. Bu yavrularımız, bize Allah Resulü (s.a.s)’nün birer emanetidir. Ve unutmayalım ki emanete sahip çıkmak onun ümmetinin bir niteliğidir.

Tirmizî, Birr ve Sıla, 15.
Buhârî, Talâk, 25.
Tirmizî, Birr ve sıla, 14.
Duha, 93/7-9.
İbn Mâce, Edeb, 6.
                                                                                   Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Vaaz ve İrşat
2014 Yılı Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı II. Dönem Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı II. Dönem Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı II. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı II. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı
HUTBELER
2011 YILI HUTBELERİ 2011 YILI HUTBELERİ
2012 YILI HUTBELERİ 2012 YILI HUTBELERİ
2013 YILI HUTBELERİ 2013 YILI HUTBELERİ
2014 YILI HUTBELERİ 2014 YILI HUTBELERİ
Ziyaretçi
Bugün  Toplam 
 Tekil 44  44825 
 Online
 IP 54.196.196.108 
Hava Durumu
ISPARTA Hava Durumu
Arşiv
2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm
2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm
Haber Arşivi Haber Arşivi
AŞR-I ŞERİFLER Aşr-ı ŞeriflerKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz
Son Eklenen
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Popüler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Türkiye Diyanet Vakfı Bağış
Ertokuş Medresesi

Diyanet Aylık Dergiden Seçmeler
"İslam, Sanat ve Estetik" Prof. Dr. Mehmet Görmez Kasım 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Ocak 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Aralık 2012
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Eylül 2012
BAŞYAZI Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ
Tarihi Camilerimiz
Feyzullah Paşa Camii Kurşunlu Camii
Ertokuş Medresesi
Ertokuş Medresesi


Yararlı Linkler

E-Bordro

Resmi Gazete

E-Mevzuat

S.Güvenlik K.

Kaymakamlık

Atatürk Köşesi
Köşe Yazıları
KONUŞMA ADABI
Kutlu Misafir Ramazan Ayı Kutlu Misafir Ramazan Ayı
Kutlu Doğum Haftası 2014
Canlı Yayın
Yararlı Linkler
Bağlantılar
Kur'an Kursu Kitapları
Arama
  
 Site içi    Google