Ana Sayfa
İdarecilerimiz
Müftülüğümüz
Camilerimiz
Kur'an Kurslarımız
Teşkilatımız
Kur'an-ı Kerim
Kutlu Doğum

Ziyaretçi Defteri

İLÇE MÜFTÜMÜZ
Durmuş Ali ÇETMİ
Mesaj gönder Mesaj gönder
Camiler ve Din Görevlileri Haftası 2014
Üye Girişi
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Kurumsal Linkler
Hac Genel Müdürlüğü Hac Genel Müdürlüğü
Ehys Ehys
İkys İkys
Dhys Dhys
Dini Soru Sor Dini Soru Sor
Diyanet Hutbeleri Diyanet Hutbeleri
Cuma Hutbesi
TARİH    : 31/10/2014

ORTAK HÜZÜN VE İBRET AYI: MUHARREM
Kardeşlerim!
Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın…”
Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Birbirinizle ilgiyi kesmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, birbirinize kin beslemeyin, birbirinize haset etmeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun.”
Kıymetli Kardeşlerim!
Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki hicri 1436. yıla girdik. Bugün 7 Muharrem. Muharrem, Efendimiz (s.a.s)’in “hürmete şayan bir ay”    diye nitelediği, sayısız lütuf ve hikmetlerle dolu kutlu bir aydır. Muharrem ayı aynı zamanda hüzün ve ibret ayıdır; bizlere, ciğerlerimizi dağlayan Kerbela’yı hatırlatır.
Kerbelâ, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in “cennet gençlerinin efendileri” sözüyle taltif ettiği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın iki ciğerparesinden biri, ümmetin gözbebeği olan Hz. Hüseyin efendimizin ve yetmişten fazla müminin şehit edildiği yerdir…
    Değerli Kardeşlerim!
    Asırlardır yüreklerimizi sızlatan bu elim hâdise, Efendimizi ve O'nun Ehl-i Beyti'ni seven başta milletimiz olmak üzere bütün müminleri derinden yaralamış, kalpleri incitmiştir. Kültürü, mezhep ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir.
    Nitekim Şair, ümmetin bu ortak hüznüne şu dizelerinde tercüman olmuştur:
“Düştü Hüseyn atından sahrâ-yı Kerbelâ’ya
Cibril var haber ver, Sultân-ı enbiyâya…”
Hz. Hüseyin Efendimiz ve arkadaşları, bu acı hâdisedeki asil duruşları ve doğruluk adına samimi yürüyüşleri ile sonsuza dek müminlerin gönüllerinde taht kurmuşlardır. Onlara bu zulmü reva görenler ise Müslümanların ortak vicdanında ebediyen mahkûm olmuşlardır.
Aziz Kardeşlerim!
Bizler bu olayın üzüntüsünü yaşarken, aynı acıların bir daha yaşanmaması için; Muharrem’i doğru okuyup anlamaya, müspet sonuçlar çıkararak ibret almaya ve yüce Rabbimizin; “Allah’a ve Rasûlüne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider...” emrine uygun hareket etmeye her zamankinden daha çok muhtacız.
Bugün Kerbelâ olayında Müslümanlar olarak hepimize düşen vazife, onu doğru okumak, doğru anlamak, günümüz ve de yarınımız adına dersler çıkarmaktır. Kerbelâ’yı anlamanın yolu Hz. Hüseyin’i doğru anlamak ve Hüseyince yaşamaktan geçer. Bugün bize düşen, böylesi müessif bir hâdiseyi kin, nefret, ayrılık-gayrılığa değil; birlik-beraberlik, sevgi, saygı, muhabbet ve hoşgörüye dönüştürmektir. Kerbelâ üzerinden bir ayrılık-gayrılık oluşturmak müminler topluluğuna yakışmayacağı gibi Efendimizin gözbebeği Hz. Hüseyin’in ruhaniyetini de incitecektir.
Ancak üzülerek şahit oluyoruz ki son yıllarda yaşanan olaylar mezhebi, meşrebi ne olursa olsun ümmetin, Kerbelâ’yı, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarını hala doğru okumadığını, doğru anlamadığını ortaya koyuyor. Onun içindir ki bugün etrafımızda nice Kerbelâlar yaşanıyor. Savaş, terör ve zulümden dolayı milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden barkından, hayatından oluyor. Çocuklar umutlarını, hayallerini, geleceklerini yitiriyor. Nice mazlum, masum, mağdur kardeşimizin hayat hakkı her gün Hüseyin Efendimiz gibi Kerbelâ çöllerinde gasp ediliyor.
Kardeşlerim!
Yüreklerimizi dağlayan yeni Kerbelâların yaşanmaması için ortak bir dile, ortak bir akla ihtiyacımız var. Yüreklerimizi birleştirmeye, gönül kapılarımızı birbirimize samimiyetle açmaya ihtiyacımız var. İşte bu yüzden Muharrem, bizim için ortak bir hüzün mevsimi olduğu kadar adaleti, hikmeti, merhameti, kardeşliği, dostluğu hatırlatan hak-hakikat ve ibret sofrası da olmalıdır. Muharremi hak, adalet, rahmet, merhamet, müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyâsı, Müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz. Geçmişin acılarını bize yeniden yaşatmak, gönüllerde bir kez daha kapanmaz yaralar açmak, ortak değerlerimizi ayrılığa, kin ve nefrete dönüştürmek isteyenlere tek yürek halinde gereken cevabı vermeliyiz. Muharrem, paylaşmanın, dayanışmanın ve birlikteliğin simgesi olmalıdır.
Kardeşlerim!
Bu vesileyle Efendimiz (s.a.s)’in torunu, cennet gençlerinin efendisi, şehitlerin serdarı, ser-çeşmesi Hz. Hüseyin ve Kerbelâ şehitleri başta olmak üzere hak, hakikat, hürriyet, adalet, ahlâk, fazilet, izzet ve şeref için can veren bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükran, saygı ve tazim ile yâd ediyoruz.
       Ehl-i Beyt-i Mustafâ'nın muhabbetinin her daim yüreklerimizde bâki kalmasını, onlardan bize tevârüs eden insanî ve ahlakî erdemlerin zihin ve gönül dünyamızı tezyin etmesini Rabbimizden diliyoruz. Geçmişte yaşadığımız keder ve acıların, yeni üzüntülere sebebiyet vermemesini; aksine bizleri birbirimize sevgi ve muhabbetle bağlamasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyoruz.
Şu anda Karaman Ermenek’te maden ocağında mahsur kalan kardeşlerimizin sağ salim kurtulmalarını Yüce Rabbimizden temenni ediyoruz.


Âl-i İmrân, 3/105.
Tirmizi, Birr ve Sıla, 24
Müslim, Sıyâm, 203.
İbn Mâce, Sunne, 11/4.
Enfâl, 8/46.

    Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Vaaz ve İrşat
2014 Yılı IV. Dönem Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı IV. Dönem Vaaz ve İrşat Programı
2014 Yılı IV. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı 2014 Yılı IV. Dönem Bayan Vaaz ve İrşat Programı
HUTBELER
2011 YILI HUTBELERİ 2011 YILI HUTBELERİ
2012 YILI HUTBELERİ 2012 YILI HUTBELERİ
2013 YILI HUTBELERİ 2013 YILI HUTBELERİ
2014 YILI HUTBELERİ 2014 YILI HUTBELERİ
Ziyaretçi
Bugün  Toplam 
 Tekil 17  50955 
 Online
 IP 54.211.68.132 
Hava Durumu
ISPARTA Hava Durumu
Arşiv
2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 1.Bölüm
2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm 2012 Kutlu Doğum Programı 2.Bölüm
Haber Arşivi Haber Arşivi
Yeni Hutbe

Yeni Hutbe

Gazze'ye Yardım

Gazze
AŞR-I ŞERİFLER Aşr-ı ŞeriflerKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz
Son Eklenen
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Popüler
Fetih Suresi 27-29.Ayetler
İsra Suresi 78-84.Ayetler
Mücadele Suresi 18-22. Ayetler
Ahzap Suresi 70-73.Ayetler
Al-i İmran Suresi 169-174. Ayetler
Şura Suresi 50-53.Ayetler
Hac Suresi 26-33. Ayetler
Tevbe Suresi 111-112.Ayetler
Tahrim Suresi 6-8. Ayetler
Diyanet Aylık Dergiden Seçmeler
"İslam, Sanat ve Estetik" Prof. Dr. Mehmet Görmez Kasım 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Ocak 2013
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Aralık 2012
Başyazı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ Eylül 2012
BAŞYAZI Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ
Tarihi Camilerimiz
Feyzullah Paşa Camii Kurşunlu Camii
Ertokuş Medresesi
Ertokuş Medresesi


Yararlı Linkler

E-Bordro

Resmi Gazete

E-Mevzuat

S.Güvenlik K.

Kaymakamlık

Atatürk Köşesi
Köşe Yazıları
Bayram Mesajı
KURBAN İBADETİ KURBAN İBADETİ
Kutlu Doğum Haftası 2014
Canlı Yayın
Yararlı Linkler
Bağlantılar
Kur'an Kursu Kitapları
Arama
  
 Site içi    Google